Przyglądając się tym basenom, które mają profesjonalny charakter, nie sposób nie zauważyć tego, że na ich dnie niemal zawsze znajduje się mozaika.

Przeważnie nie posiada ona żadnego widocznego wzoru, a jej celem jest przede wszystkim zabezpieczenie podłoża basenu przed uszkodzeniami. Nie każda mozaika basenowa jest jednak utrzymana w kolorze wody. Nie brakuje również takich, które tworzą małe dzieła sztuki. Na uwagę zasługuje zresztą to, że właśnie popularność takich bardziej oryginalnych rozwiązań jest dziś coraz większa.

Oryginalne mozaiki basenowe znajdują zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie przestrzeń ta jest wykorzystywana w celach komercyjnych. Mamy więc do czynienia choćby z basenami w salonach SPA służących zabiegom prozdrowotnym i relaksowi. Mozaiki są ciekawym elementem ozdobnym. Zapadają w pamięć i często są jednym z tych argumentów, które przytacza się udzielając odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego warto odwiedzić dane miejsce po raz kolejny. Są nieco droższe od klasycznych, ich zalety uzasadniają jednak konieczność poniesienia wydatku.